Pěstování brambor na výšku

Letos jsem poprvé zkusil vypěstovat brambory tzv. na výšku. Dlouho jsem se rozhodoval do čeho je vysadím až nebyl už čas a zvolil jsem tu nejednodušší variantu. Tou jsou jutové pytle. Což se neukázalo jako nejšťastnější způsob. Počítal jsem s tím, že s přidáváním hlíny se budou pytle bortit. Abych tomu zabránil dal jsem je na těsno k sobě. Počítal jsem s tím, že to nebude stačit a budu je ještě muset něčím vyztužit. K tomu jsem měl připravené hranoly. Když už to bylo potřeba a začal jsem to dělat vzal jsem jeden pytel do rukou a chtěl jej posunout. Úplně se vespod protrhl a hlína se částečně vysypala ven.

V ten moment jsem vše ponechal svému osudu a ani už brambory nezaléval. I přesto nějaká sklizeň byla. Úplně dole brambory pěkně velké, ale většina byla hodně mrňavých. To možná způsobila absence zálivky. Použil jsem odrůdu Marabel. Sázel jsem 01.05 a „sklízel“ 19.08. Příští rok mám v plánu udělat ohrádku z prken. Ty se budou postupně s hlínou přidávat. Co jsem koukal na internetu lidé hodně používají igelitové pytle nebo sudy. Někde jsem dokonce četl o používání pneumatik.

Proč takto pěstovat?

Pro ty co s tím začínají jako já a teprve sbírají informace krátké vysvětlení. Nevím kdo (snad indiáni v Peru) zjistili, že brambora nevytváří plody jen úplně dole tak jak při klasickém způsobu pěstování, ale když se ke stonkům rostliny přidá hlína začnou hlízy růst i tam. Výhodou jsou velké výnosy na malém prostoru z každé rostliny. Navíc je s tím minimum práce. Jen přidáváte hlínu a občas zalejete. Žádné okopávání. Další možností je pěstování v posekané trávě. To je také zajímavá varianta kterou asi někdy zkusím. Pokud se rozhodnete pro trávu nezapomeňte, že musíte použít tu loňskou a ne tu čerstvě posekanou.

Další podobné rady