Pěstování brambor na výšku
Zde jsou moje poznatky s pěstováním brambor tzv. na výšku.
Proč takto pěstovat?
Pro ty co s tím začínají jako já a teprve sbírají informace krátké vysvětlení. Nevím kdo (snad indiáni v Peru) zjistili, že brambora nevytváří plody jen úplně dole tak jak při klasickém způsobu pěstování, ale když se ke stonkům rostliny přidá hlína začnou hlízy růst i tam. Výhodou jsou velké výnosy na malém prostoru z každé rostliny. Navíc je s tím minimum práce. Jen přidáváte hlínu a občas zalejete. Žádné okopávání.
Dlouho jsem se rozhodoval do čeho je vysadím až nebyl už čas a zvolil jsem tu nejjednodušší variantu. Tou jsou jutové pytle. Což se po krátkém čase neukázalo jako nejšťastnější způsob. Počítal jsem s tím, že s přidáváním hlíny se budou pytle bortit. Abych tomu zabránil dal jsem je na těsno k sobě. Počítal jsem s tím, že to nebude stačit a budu je ještě muset něčím vyztužit. K tomu jsem měl připravené hranoly. Když už to bylo potřeba a začal jsem to dělat vzal jsem jeden pytel a chtěl jej posunout. Úplně se vespod protrhl a hlína se částečně vysypala ven.
V ten moment jsem vše ponechal svému osudu a ani už brambory nezaléval. I přesto nějaká sklizeň byla. Úplně dole brambory pěkně velké, ale většina byla hodně mrňavých. To možná způsobila absence zálivky. Použil jsem odrůdu Marabel.
V následujícím roce jsem udělat ohrádku z prken. Začal jsem prvním patrem kam jsem zasadil pár brambor a jak vše pěkně rostlo postupně přidával patra a doplňoval hlínu s kompostem. Vznikne z toho taková věž. Ale výsledek byl ještě horší než v pytlích. Možná to bylo odrůdou, ale jistě to nevím.
Ještě jsem někde viděl květináče s půdorysem trojúhelníku které se dávají na sebe. Do každého rohu se dá jedna hlíza. To mi přišlo také jako zajímavá možnost kterou asi někdy vyzkouším , ale květináče vypadají dost mělké.
Aktuální stav
Již několik sezón jsem tento způsob pěstování nezkoušel a sázel klasicky do řádku. Úroda byla vždy. Nicméně je s tím dost práce. Zejména s přípravou půdy. Druhý problém je, že to co vypěstujeme nemáme kde dlouhodobě uskladnit. Tak mě na padlo nesázet vše najednou, ale v několika vlnách. Začít časně z jara ve skleníku v nádobách a ty pak později vynést ven. Druhou část dát do vyvýšených záhonů a poslední klasicky do řádku. Bohužel nápad přišel pozdě a tak jsem do skleníku sázel až 28.04. Ale ještě jsem jich tam pár dal a čekám na výsledek.
Další alternativní způsoby pěstování
Co jsem ještě zkoušel bylo pěstování v posekané trávě. Fungovalo to pěkně. Je to velmi jednoduché. Z posekané trávy vytvoříte záhon tak, že se tráva kupí v řádku zhruba 60 cm širokého ve vrstvě asi 50 cm. Prostě jak to vyjde. Fotku jsem bohužel nenašel. Pak jen vsadíte brambory a zaléváte. Důležité je sázet do loňské trávy. To znamená, že s přípravou záhonu musíte začít rok předem. Jinak si brambory hned upečete bo v posekané trávě je vysoká teplota. Velká výhoda je opět fakt, že kromě zalévání a případných škůdců není žádná další starost. V posekané trávě dlouho nic neroste.