Jak vyrobit lapač vos

lapac-vos

Proč se každý rok vosy přemnoží se v této radě nedozvíte. Tento návod je o zcela jednoduché výrobě účinného lapače vos, který nestojí ani korunu za předpokladu, že máte po ruce pet láhev. To je totiž to jediné co budete potřebovat. Kam se na to hrabe řešení, které prodává Tescoma a Biolit. Tohle je lepší a bude Vás to stát jen pár minutek času. A je to zadarmo. Ani elektrický lapač hmyzu na toto řešení nemá. Odputit tyhle píchavé potvory žádným rozumným způsobem nejde. Tak pojďme lapat.

Jak udělat lapač na vosy

Výroba je naprosto jednoduchá a spočívá v jediném kroku, který je patrný z obrázku. Z pet lahve je potřeba ustřihnout hrdlo a zasunout jej do lahve. To je celé. Oddělení hrdla se nejlépe dělá pilkou na železo nebo nůžkami.

Fungování

Tímto postupem vytvoříte důležitý prvek. To je trychtýř díky kterému se žádná vosa nedostane ven. Ostrý úhel mezi stěnou lahve a trychtýřem nepustí již lapený obtížný hmyz zpět. Takto vyrobený domácí lapač je vysoce účinný.

Nic nemusíte lepit. Drží to pevně i bez lepení. Do horní části ještě můžete udělat otvory pro zavěšení. Jestli lapadlo někam jen volně postavíte umístě dovnitř kámen nebo jinou zátěž proti převržení. Ideálně samozřejmě dát někam mimo dosah dětí.

Vhodná návnada

Do láhve stačí již jen nalít na dno trochu sladké ovocné šťávy jako neodolatelné lákadlo a najít pro past vhodné umístění. Můžete také zkusit kousek ovoce (ideálně přezrálé), oslazenou vodu nebo džus. Zdaleka nejlepší je, ale neředěný sirup. Ten má oproti ostatním návnadám jednu výhodu. Jak se do něj vosa namočí už se z něj ven nedostane.

Funguje to i jako lapač na sršně. Vždycky se tam chytí. Sršeň je jen odolnější a delší čas mu trvá než se ve šťávě utopí.