Jahodová pyramida

Jestli přemýšlíte o tom kam dát na zahradě jahody nebo chcete vyzkoušet jiný způsob pěstování jednou z možností je pyramida. Podle literatury je září ideální měsíc na přesazování. Důvodů proč jsem se do zde popisované stavby pustil bylo několik. Pěstování v záhonu byla nepřehledná džungle. A to pletí. Záda dostávají zabrat. To při pěstování v pyramidě z velké části odpadá. Každá jahoda má svahovkou vymezený prostor a plevelu se tam moc nedrží. Podrobnosti v další části článku.

Postup stavby

Celé je to postavené ze 40 svahovek. Nejdříve udělejte co nejpečlivěji rovinu v místě kde budete stavět. Není vůbec od věci terén utužit zemním pěchem. Čím důkladněji rovinu uděláte tím více to ušetří další práce. Rovnou do hlíny poskládejte první patro. To je ze 16 svahovek. Velikost kruhu se upravuje pootočením každé svahovky. Průměr je zhruba 160 cm. Pro snadnější vyměření můžete do středu zatlouct tyčku. První patro dá trochu zabrat. Ty další už jdou lépe.

Když máte usazeno je dobré vše stáhnout kurtou. A můžete začít vozit hlínu a pěchovat a pěchovat. Hlínu je potřeba hodně pěchovat. Lepší je na to prosátá. Nevím už kolik to bylo, ale pár koleček se tam vešlo. Mezi jednotlivými patry jsem dělal 2 dny pauzu aby si to ještě sedlo.

Takto postupujete až k vrcholu. Druhé patro je ze 12, třetí z 8, a čtvrté ze 4 svahovek. Když máte hotovo můžete nasypat substrát do jednotlivých svahovek a osázet jahody.

Pár poznatků

Měl jsem trochu strach že to nebude držet celé pohromadě, ale je to v pohodě. Ani po dvou letech se to vůbec nehlo. A to potom občas lezou děti. Čtverec z obrubníků a vysypaný kačírkem je tam kvůli sekání trávy. Překvapivě se v tom nedrží plevel. Jsou to už v podstatě vyvýšené záhony. Na ty se příští rok chystám. Chci tam otestovat drobnou zeleninu. U vyvýšených záhonů se uvádí, že v nich plevel moc neroste. Asi na tom něco bude. Severní strana pyramidy je trochu víc ve stínu. Vypadalo to, že tam jahody neporostou, ale ani to se nepotvrdilo. Jen v této části většinou dozrávají o pár dní později. To není na škodu.

Péče o jahody

Samotná péče není o proti klasickém pěstování v záhonu nijak odlišná. Jahodám se v pyramidě daří dobře. Vždy začátkem prázdnin úplně ostříhám listy. Ty znovu spolehlivě do 2 měsíců obrazí. Při té příležitosti jednotím a dosypu kompost. V každé svahovce nechávám vždy po jedné jahodě. Takže je proberu aby zase všude byla jen jedna. Pokud tohle nebudete dělat vznikne velmi hustý porost kam se nedostane slunce a nebude se to ani dobře zalévat. Většina vody steče po listech na zem.

Po dvou letech používání naprostá spokojenost. Je to přehledné a pletí skoro žádné. Ještě tam nainstalovat automatickou závlahu a byla by to úplná pecka.