Chytání krtka

Krtek je silný soupeř. Připravte se na to. Je to velmi chytré zvíře a jeho lov chce trpělivost. Někdy opravdu hodně trpělivosti. Je také bohužel velmi pracovitý. Ten malikantej ďábel jede i v zimě. To pak na jaře když sleze sníh jen zíráte. Náš případ. Celá sobota s kolečkem a lopatou. Bylo toho tolik, že to jen rozhrnout hráběma tak je celá zahrada na blátě kde tráva dlouho neroste.

Jak se zbavit krtka

Krtka se nezabavíte tím, že se ho budete snažit dostat ze zahrady. Pokud se ho budete snažit vyhánět bude se velmi rychle vracet. Přesněji řečeno on tam pořád někde bude a zcela jistě se brzo pustí do práce.

Co všechno nefunguje a nemůže fungovat? Lidé se jej nejčastěji snaží vypudit tím, že mu něco strčí do chodby. Citrón, česnek, zvířecí výkaly, vlasy, hadr namočený v benzínu, různé aromatické rostliny. A co udělá krtek? Chodbu ve které to najde a ucítí zacpe hlínou. A začne poctivě budovat jinou noru. To velmi brzo poznáte zvýšeným počtem krtin.

Úplně k s míchu jsou pak solární vibrující odpuzovače. Viděl jsem je vyryté ze země ven. Přestože se všude píše, že nemá tento savec rád hluk a otřesy půdy tak z mojí zkušenosti je mu to úplně jedno. Bydlíme kousek od železniční trati a je mu to úplně jedno. Zahradu sekám starým traktorem s velkými otřesy a taky ho to z pozemku nevypudilo. Viděl jsem krtiny hned vedle rušných silnic.

V poslední době jsem zaregistroval hnojivo na trávu s odpuzujícím účinkem. Zatím jsem neměl čas zjistit na jakém principu to funguje, ale jsem dost skeptik.

Smiřte se s tím, že se zahnat nedá.

Pasti

Jak tedy na něj? Krtka prostě nevypudíte. Musí se chytit. Jinak to nejde. Takže jediná cesta jsou pasti. Nějakou dobu jsem hledal jakou koupit a zkoušel jsem i vyrábět vlastní, ale to selhalo. Zkoušel jsem třeba zakopat velkou sklenici v místě kudy vede chodba s tím, že do ní zvíře spadne a já ho pak odvezu na pole nebo do lesa. Nikdy se to nepovedlo. Je to jak jsem psal na začátku velmi chytré a opatrné zvíře. První, které jsem začal používat jsou tyto čelisťové.

Dlouho bez úspěchu. Dost často byla sklapnutá, ale nepřítel nikde. Došel jsem k závěru, že jsou to moc citlivé. Krtek jak své cestičky pod zemí neustále udržuje hrne před sebou často trochu hlíny a tím dojde k aktivaci ještě před tím než do ní sám vleze. Přestože jsem byl s touto nástrahou nakonec úspěšný koupil jsem a začal požívat jiné. Ty co jsou na fotce v úvodu článku. A používám je dodnes. Ještě mám v plánu vyzkoušet pasti pod názvem Swissinno Supercat. Do těch se má chytat i hraboš což se mi do těch co mám teď nikdy nepovedlo. A co se mi na nich ještě zamlouvá je fakt, že je vidět zda spuštěná bez toho aby se musela vyndavat ze země.

Jak líčit pasti

Pokud máte zahradu plnou krtin (takto jsem také začínal) je dobré všechny odklidit a počkat do druhého dnes kde se znovu objeví a tam je dát. Není to, ale úplně spolehlivá metoda (jsem na začátku psal že to nebude snadné). Pokud máte na výběr odkryjte několik chodbiček a ta která vypadá nejširší tu použijte pro umístění pasti. Je to pravděpodobně ta častěji používaná. Tam vložte pasti. Ty co nyní používám se dávají v páru páč nikdy nevíte ze kterého směru ten darebák přileze. Pasti znovu zahrňte hlínou aby do nory netáhlo. Průvan nemá rád. Takovou chodobu zadělá a přestane ji používat a opět si začne budovat jiné. To byla chyba kterou jsem na začátku dělal. Přikrýval jsem místo s pastí obráceným kýblem a dlouho se drbal za uchem proč to nefunguje. V návodu se píše, že se tam má ještě vložit návnada. Třeba mrkev, ale to nedělám.

To je všechno. Jednou za den stačí kontrolovat. Ty červené pentle tam mám proto abych už zdálky viděl kde jsem pastičky zahrabal.

Co doporučuji je pracovat v rukavicích. Ideálně si na tuto práci jedny hadrové (ne gumové) vyčlenit a nepoužívat je na nic jiného. Jak je vezmete holou rukou krtek to ucítí a z pasti vycouvá. V garáži mám pasti ve kbelíku s hlínou. To proto aby se k nim nedostala žádná zvířata a nenechala na nich svůj pach.

První chycený hurá

Když dostanete prvního je šance, že na čas bude klid. Krtek si svoje teritorium hlídá a bojuje o něj. Nicméně brzo na jeho místo přijde jiný. Má to bez práce. Trvale se ho zbavit nedá, ale krtinců bude podstatně méně. Letos byla naše zahrada 5 měsíců bez jediné krtiny. Nyní se občas objeví. Těm říkám přespolní. Někde jsem četl, že tohle malé zvířátko dokáže operovat i na 2.000 metrech čtverečných. Odhaduji, že to bude i více. Máme zahradu 4.000 metrů a když jsem chytil prvního krtka tak i soused s pozemkem asi 2.500 metrů byl najednou bez hromádek hlíny. Problém je, že tihle co přijdou na zahradu jednou za čas se špatně chytají. Nicméně když se někde občas objeví hromádka hlíny tak to neřeším. Na začátku jsem jich chytal několik do měsíce. Nyní tak dva tři do roka.