Jak pronajímat chalupu

Pronájem chalupy

Pronajímat jakoukoli nemovitost je často velmi zajímavá možnost výdělku. Pokud budete mít jen slušnou klientelu, která vám objekt nebude ničit je to i velmi snadný výdělek stály zdroj příjmů. Stačí se jen podívat na weby, které se tímto zabývají. Dobrá chalupa s bazénem v hezké lokalitě se dá pronajmout již za 10.000 Kč na týden. Nahrává tomu i fakt, že stále více Čechů tráví svou dovolenou v tuzemsku.

Na druhu stranu může jít jen o pár týdnů v roce. Pokud nemáte rekreační objekt někde v blízkosti sjezdovky můžete pronajímat prakticky jen o letních prázdninách. Někomu to může vyhovovat, ale nemusíte se vám to také ani za všechny ty starosti kolem ani vyplatit. Je potřeba vše nejdříve pořádně spočítat a rozmyslet.

Kdo může pronajímat

V podstatě každý kdo na to má vhodný objekt. Je dobré, ale vše opravdu zvážit. Obzvláště pokud máte k chatě nebo chalupě citový vztah. Přeci jen si do objektu pustíte úplně cizí lidi u kterých nikdy nevíte jak se tam budou chovat. Počítejte s tím, že ne vždy se budou chovat ke všemu šetrně. Proto se nejčastěji pronajímají zděděné objekty, které jsou v rodině tzv. navíc.

Kde hledat nocležníky

Jsou dva způsoby. Můžete vše svěřit agentuře, která se prakticky o vše postará. Za to si, ale vezme část z vašeho zisku. Provize může být až 30%. To je poměrně hodně. Jestli se nechcete dělit budete si rekreanty muset hledat sami. To je ta náročnější varianta, ale zisky jsou o to větší. Budete si muset mimo jiné nechat udělat webové stránky a celkově se starat o propagaci. Jinak nenaplníte kapacitu a nevyděláte.

Ceny a smlouva

Pro většinu vlastníků je těžké určit si cenu za pronájem. Cena je přímo odvislá od vybavení, počtu lůžek a polohy. Stačí se podívat na portálech kde jsou chaty a chalupy k pronájmu kdekoliv v ČR a zjistit ceny. Ohledně nájemní smlouvy je vhodné poradit se s právníkem, který vám připraví i vzor smlouvy. Nezapomeňte si také pročíst současnou pojistnou smlouvu a případně pojistku upravit.

Na co se připravit

Připravte se na to, že se stanete údržbářem vlastního majetku. Budete muset dělat drobné opravy a dávat zpátky dohromady rozbité vybavení což nemusí být pro každého snadné. Budete se muset třeba také starat o praní povlečení, sekání zahrady, dělání dřeva, čištění bazénu atd. Některé vybavení se může rychleji opotřebovávat.

Na vše budete mít minimum času. Lidé si chalupy na dovolenou nejčastěji zamlouvají na týden. Všeobecně je zavedeno střídání turnusů v sobotu. Dopoledne vám někdo odjede a odpoledne přijedou další. V případě, že máte objekt 100 a více kilometrů od domova zabere vám to celou sobotu. A sami se na dovolenou delší než pár dnů dostanete až po hlavní sezóně.

Další podobné rady