Jak na odstraňování skvrn z oblečení

skvrny-na-obleceni

Skvrnu od make-upu vyperete za pomoci sody

Pokud jste na blůzku vylili podkladový make-up, sáhněte v kuchyni po krabici s osvědčenou jedlou sodou. Prášek nasypte na skvrnu, až je zcela zakrytá a lehce jej zatlačte do látky. Navlhčete kartáček na zuby a skvrnu jím lehce přejíždějte. Pokud na oděvu zůstane ještě trochu make-upu, opakujte tento postup, dokud všechny stopy po něm nezmizí.

Odstraňovač skvrn od rtěnky číslo 1: vazelína

Před praním oděvu naťukáme na skvrnu od rtěnky trochu vazelíny: tento postup používají odborníci na skvrny. Když je tato metoda vhodná pro profesionály, jistě bude dost dobrá i pro vás.

Odstraňovač skvrn od rtěnky číslo 2: chléb

Utrhněte kousek střídy chleba, udělejte z ní kuličku a přejíždějte s ní přes skvrnu od rtěnky, až se barva od látky oddělí. Nyní oděv vyperte. Chlebovou kuličku s úspěchem použijete také na odstraňování skvrn od rtěnky z vlněného oblečení, které se nesmí prát.

Skvrny od rajské omáčky namočte

Člověk, který si dopřává špagety s rajskou omáčkou v bílé košili a nezastrkává si při tom za límec velký ubrousek, je tak trochu tragický hrdina. (Toto bezpečnostní opatření doporučuje i Jiří Guth-Jarkovský.) Skvrny od rajské omáčky dobře odstraníte, když ve dřezu, v hrnci nebo v lavoru smícháte polovinu šálku tříprocentního peroxidu vodíku a tři šálky vody. Prádlo ušpiněné od rajské omáčky do tohoto roztoku namočte na třicet minut a pak jej vyperte.

Skvrny od rajské omáčky odstraníte i krémem na holení

Popadněte nádobku s negelovým holicím krémem a krém nastříkejte na skvrnu. Jemně jej do látky vetřete a před praním nechte oděv uschnout.

Odstranění skvrn od tužky

Skvrny od tužky na látkách, které se mohou prát, odstraníte také střídou bílého pečiva. Odolejte pokušení vygumovat čáry od tužky obyčejnou gumou, ve většině případů tím skvrny ještě zvýrazníte.

Skvrny od inkoustu zmizí díky mléku

Zbavte se té hrozné skvrny od inkoustu na košili: do misky dejte dvě nebo tři lžíce kukuřičného škrobu a postupně do něj vmíchávejte plnotučné mléko, až vznikne hustá pasta. Skvrnu potřete touto pastou a nechte ji působit 3-4 hodiny. Potom pastu vykartáčujte a košili vyperte. Také můžete vyzkoušet pastu ze 2 lžic kypřicího prášku do pečiva smíchaného se 2 lžícemi citronové šťávy.

Odstraňování skvrn od červeného vína

Včera v noci chutnalo víno báječně, ale těch několik kapek na světlých kalhotách dnes ráno nevypadá zrovna dobře. Obvyklou protilátkou na skvrny od červeného vína je sodovka, ale pokud neúčinkuje, vyzkoušejte některý z těchto postupů:

- Ve dvou šálcích teplé vody rozpusťte lžíci boraxu. Špinavou část oděvu namočte na minutu do tohoto roztoku, potom jej hoďte do pračky.

- Zřeďte svůj oblíbený prostředek na mytí nádobí vodou a jemně s ním skvrnu vydrhněte, opláchněte oděv vodou a na skvrnu dejte trochu bílého octa. Látku osušte hadříkem a opět opláchněte vodou.

- Na dosud vlhkou skvrnu nasypte velké množství soli a sledujte, jak se sůl barví do růžova, když do sebe natahuje víno. Pokud se tak neděje, nalijte na sůl vroucí vodu (pokud to tkanina snese). V obou případech vyperte zašpiněný oděv co nejdříve.

- Na skvrnu nasypte hromádku jedlé sody a nechte ji působit hodinu i více, aby do sebe skvrnu natáhla. Potom sodu z oděvu oklepte a oděv vyperte.

Další podobné rady