Jak hospodařit s výplatou

vyplata-hospodareni

Vyjít s penězi, které máme, se musíme naučit. Jelikož finanční gramotnost v České republice nedosahuje v evropském srovnání dostatečné úrovně, není neobvyklé, že s výplatou nevycházíme. Jak se naučit správně hospodařit a co nám může pomoci? Přinášíme několik rad a tipů.

Rozpočet je základ

Hospodaření s penězi se neliší, pokud vyděláváte o něco více než minimální mzdu nebo máte nadprůměrný plat. Za každých okolností je důležité vědět, jaké jsou vaše příjmy a jaké vaše výdaje. Nelze se spoléhat na to, že můžete žít tzv. z ruky do úst, protože dříve nebo později mohou přijít nečekané výdaje, které nebudete mít z čeho zaplatit.

Evidence výdajů

Pokud nevíte, jak rozpočet po výdajové stránce sestavit, například kolik vaše rodina spotřebuje za jídlo, je ideální vést si po dobu několika měsíců evidenci veškerých výdajů. Každá zakoupená káva s sebou, každé žvýkačky mají význam, pokud výdaje za ně sečtete za měsíc.

Pomocí této evidence získáte přehled o tom, za co ve skutečnosti utrácíte – a pokud uvidíte vaše výdaje černé na bílém, většinou začnete i šetřit, protože uvidíme, kolik peněz vyhazujete zbytečně.

Plánování

Tajemství úspěchu, jak hospodařit s výplatou, je jednoduché – musíte znát vaše výdaje a být schopni je pokrýt. Stará dobrá obálková metoda našich babiček se osvědčuje i dnes, peníze na účtu jsou přeci jenom na jedné hromadě a je těžší se v nich orientovat.

Pokud vás čekají výdaje, které platíte jednou za rok, je pošetilé odkládat jejich zaplacení na den splatnosti – sejde-li se takových ročních výdajů víc, pravděpodobně je z jedné výplaty nezaplatíte. Proto je důležité šetřit postupně celý rok na výdaje, které váš čekají – pak vás ani Vánoce nepřekvapí.

Odměna až po dalším výplatním termínu

Pokud celý měsíc držíte výdaje na uzdě, zasloužíte si odměnu – ale až když přijde následující výplata. Proč? Protože nejvíce utrácíme z peněz, které očekáváme. Vydržíte-li do další výplaty, můžete mít jistotu, že jste peníze skutečně ušetřili, a že nejde o žádnou finanční chiméru.

Naučit se hospodařit s výplatou není snadné, chce to vůli, trpělivost a odhodlání. Pokud se to však naučíte, můžete toto umění předávat do života i svým dětem – věřte, i ony to budou potřebovat.

Další podobné rady